15 Ocak 2008

Yapılaşma Rezilliği


İstanbul' un belki de merkezi sayılabilecek bir semt Mecidiyeköy. Ancak günden güne yaşanmaz bir yer oluyor. İstanbul' un birçok ilçesinde ve semtinde yaşanan ortak sorunlar yani trafik, düzensiz yapılaşma, altyapı eksikliği ve kültür erozyonu burada da dayanılmaz bir süratle büyüyor.

On yıldan daha fazla süredir iş sebebiyle Mecidiyeköyle bağlantım var, değişimi bizzat yaşıyorum. Yaşanan biçimsiz ve plansız büyüme sebebiyle sıkıntılarda kontrolsüz olarak büyümeye devam ediyor.

Trafik her geçen gün biraz daha sıkışıyor, sorun uzadıkça birkaç semt ötesinin bile trafiğini etkiler hale geliyor. Mecidiyeköy' ü iş merkezi haline getirenler bu ayrıntıyı gözden kaçırıyorlar. Ara sokakların üç-beş günde bir şekli ve trafik akış yönü değiştiği için sürekli bir karışıklık hakim.

Belediyenin ve ilgili birimlerin sorumsuzluğu sebebiyle boş bulunan her toprak parçasına bir bina dikilir oldu, semt sakinlerinin yaşam alanları en aza indirildi. Bırakın bir parkı, yeşil alanı, ağaç görmek bile mucize...

Plansız yapılanma sürecinin en büyük sıkıntısı da otopark problemi. Bölgede yeni yapılan binaların hiçbirinde otopark yok ve bu ayrıntıya hiç kimse aldırmıyor. Bölgede sayıları sürekli artan yeni iş ve alışveriş merkezleri yüzünden konut ve işyeri fiyatları akıl almaz oranda arttı ancak bu artışın yanında yoğun talebin getirdiği sıkıntılarda katlanarak büyüyor.

Sabah saatlerinde olur da aracınıza bir boş yer bulursanız şanslısınız, akşamları bu zaten mümkün olmuyor. Birkaç saat içinde ise aracınızı tanınmaz halde bulabilirsiniz zira bölgedeki inşaatlar ve bunların denetimsizlik yüzünden semti kömür ocaklarından daha tozlu hale getirmesi sebebiyle ortalıkta göz gözü gözmüyor... Özellikle de hakkında bir sürü şaibe çıkan Taşyapı çevre sokak ve caddeleri yaşanmaz hale getirmeye devam ediyor.

Adı geçmeye başladığında bile bölgedeki emlakçıların ve rant düşkünlerinin iştahını kabartan bu projenin asfalta, kaldırımlara verdiğinden daha fazla zararı çevreye verdiğini bölgede rahatlıkla görebilirsiniz. Şantiyede çalışma devam ederken hemen yanıbaşındaki durakta on-onbeş dakika otobüs bekleyin, üzerinizde ince bir toz tabakası göreceksiniz... 2007 Türkiyesinde sokakların hala çamurlu olması kulağa garip geliyor değil mi?

---------------------------------------

Semtte artan rant elbette birçok insanı da buraya çekiyor. Derdi etrafına ya da insanlığa fayda sağlamaktan ziyade cebini doldurmak olan bir sürü yamyam buralara akın ettikçe insanların, esnafın ve bölgedeki sosyal yaşamın da kalitesi giderek düşüyor.

Alışveriş merkezinden daha az okul var bölgede... Sokak aralarından serseriler eksik olmuyor. Maç ya da benzeri durumlarda evlerden bir anda silahlar atılmaya başlanıyor ama öyle bir iki ev de değil... Sanki bir çatışmanın ortasında kalmış gibi oluveriyorsunuz bir anda. Bölge yakın semtlerde de yoğun olarak göç aldığı için kültür dengesizliği ve getirdiği sorunlar çok net görülebiliyor.

Meydandan içeride, daha alt kotlarda kalan bölgeler, tarikatlar tarafından parsellenmeye devam ediliyor. Benim gibi sıradan vatandaş bile bunu biliyor ve farkına varabiliyorsa umarım güvenlik güçlerinin de bir çalışması vardır bu konuda...

---------------------------------

Sokaklar köy meydanı gibi sokak köpekleriyle dolu, akşamları bir saatten sonra buralardan geçipte köpek saldırısına uğramayan yoktur. Hatta daha geç saatlerde de bazı sokakların egemenliği tamamen köpeklere geçiyor.

Bölgede kalan birkaç kasap esnaf da akşamları artıklarını direk diplerine gazete üzerilerine sererek bıraktıklarından bölgeden köpeklerde eksik olmuyor. Bir de acilen hastanaye kaldırılması gereken bir kaç akıl hastası yaşlı teyzemiz var ki onlar da evlere şenlik. Evladına o kadar bakmaz; tencereyle bu hayvanlara yemek taşıyorlar... İyi güzel hayvan sevgisi iyi birşey de, hava karardımı arabasız bazı sokaklara girmek mümkün değil o nasıl olacak ?

Bu yazdıklarımın da, eğer teknolojiyle ilgileri varsa ve bu sayfalara ulaşabilirlerse, yetkililer tarafından kimi yerlerinde suç duyurusu, kimi yerlerinde ise şikayet olarak alınmasını talep ediyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...