30 Eylül 2007

Google Analytics


Google tarafından ücretsiz olarak sunulan servislerden biri de Analytics. Sitenizin takip etmek istediğiniz sayfalarına ya da geneline ekleyeceğiniz birkaç satırlık kod yardımıyla tüm hareketleri aklınıza gelebilecek bütün ayrıntılarıyla takip eden, raporlayan ve arşivleyen bir sistem.

Şimdiye kadar farklı sitelerimde bir çok benzer amaçlı servisi denedim ama aralarında en başarılısı ve detaylısı buydu. Daha az özelliği ücretli sunan servisler olduğunu da düşünürsek servisin cazibesi daha da artıyor.

Sunduğu sonuçlar ise benzer servislerden farklı çıkabiliyor. Bunun da bazı sebepleri anladığım kadarıyla şunlar;

- Birçok servis gün içerisinde bir siteyi ziyaret ettiğinizde aynı gün içerisindeki ikinci ziyaretinizi saymıyor. Eğer genel kullanıma açık bir sistemden ziyaretçi aldıysanız farklı kişilerde olsa o gün için tek ziyaretçi sayılıyor. Ancak Analytics, bu durumu farklı oturum olarak algılıyor. Yani aslında session (oturum) sayıyor.

- Farklı IP ile aynı siteye gelen kullanıcıların unique (tekil) ziyaretçi olup olmadığını cookie' ler aracılığıyla takip ettiği için tekil ziyaretçi sayınız kesinlik kazanıyor.

- Sayfa gösterimlerinizi sahte yollardan artırmanız mümkün değil zira sayfa yenilemeleri elle ya da scriptler aracılığıyla da olsa yeni gösterim sayılmıyor.

Örneğin ziyaretçilerin coğrafi analizlerinde birçok serviste olmayan güzel bir ayrıntı da semt santrallerine ya da ziyaretçinin çıkış noktasına varıncaya kadar detaylandırabilmeniz. Profilinizi belirlemek açısından faydalı olabiliyor.

E-Ticaret siteleri ya da belli sayfalarının getirilerini takip etmek isteyenler için çok önemli bir bölüm de hedef sayfaların getirisini para birimi cinsinden hesaplayabiliyor olması. Örneğin bir bağış sayfasının sağlıklı işlemesinden sonra ulaşılan teşekkür sayfasına kullanıcı geldiğinde belli bir getiri netleşmişse sizin için, bunu da raporlayabiliyorsunuz.

Kullanan çoktur mutlaka ama, henüz denememiş olanlar da fikir sahibi olsunlar diye düşünerek bu fikirlerimi paylaşmak istedim.

http://www.google.com/analytics

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...