17 Şubat 2009

Türkiye' de İşsizlik Tablosu


Hürriyet' de bugün okuduğum bir habere göre işsizlik son 5 yılın en yüksek oranını yakalamış. 2008 Kasım dönemi baz alınarak yapılan çalışmaya göre işsiz sayısı 2 milyon 995 bin kişiye ulaşmış. Tabii bir de bunun sonrasındaki dönem var.

Küresel krizin teğet geçmediği istihdam, kasımda son 5 yılın en kötü dönemlerine döndü. Türkiye’de işsiz sayısı kasımda 645 bin kişi artarak, 2 milyon 995 bine ulaştı.

Böylece işsizlik oranı da 2.2 puan artarak 12.3’ü buldu. İşsizlerin 524 binini yani yüzde 17.5’ini ise bu dönemde işinden olanlar oluşturdu. Bu tablo dünya işsizlik liginde Türkiye’yi 4’üncülüğe taşıdı.

KÜRESEL krizin etkilerini eylül ayından sonra hissetmeye başlayan Türkiye’de, işsiz sayısındaki artış devam ediyor. Krizle birlikte baş gösteren daralma istihdam üzerindeki baskısını artırırken, işten çıkarmaların etkisiyle kasım döneminde işsiz sayısı 2 milyon 995 bin kişiye ulaştı. Kasım döneminde yüzde 12.3 olan işsizlik oranı da Türkiye’yi dünya işsizler liginde ilk 4 arasına soktu.

Son 5 yılın en kötüsü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yüzde 12.3’lük işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.2 puan artış olduğunu gösterdi. Bu da işşizlik oranının sadece son 2 yılın değil, 2004’ün birinci çeyreğinden bu yana en yüksek düzeye ulaştığı anlamına geldi. İşsizlik oranı 2003 yılının ilk çeyreğinde 12.3’ü görürken, 2004’ün ilk çeyreğinde de yüzde 12.4 olmuştu. Ancak bu dönemden sonra oranda bir iyileşme görülmüştü.


Binlerce ufak işletme kapandı, birçoğu devretmeye çalışıyor. (Daha önce de bahsetmişiz...)

Ama başbakanımıza bakarsak şükretmemiz gerekiyormuş...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...