1 Şubat 2008

Microsoft' tan Yahoo' ya Büyük TeklifMicrosoft
, üzerinde oluşan piyasa baskısına çare olur ümidiyle sıradışı bir yatırıma hazırlanıyor. Hürriyet gazetesinde rastladığım habere göre şimdiye kadar internet üzerindeki en büyük satınalma olacağı söylenen alışverişle Microsoft, Yahoo!' yu almayı kafaya koymuş...

44.6 milyar dolarlık fiyat, Microsoft açısından bence büyük risk taşıyor. Google' ın sağlam adımlarla giriştiği bütün işlerden başarıyla çıkması, pazar payını inanılmaz boyutlara getirmesi ve güçlenmesinin ardından Altavista, Search.com ve benzeri zamanının devleriyle birlikte Yahoo! gibi bir dev de sıkıntı çekmeye başlamıştı. Bu büyüme birçok nokta da Microsoft' u da sıkıntıya sokmuş ve hizmet özellikleri geliştirme konusunda piyasa baskılarına maruz bırakmaya başlamıştı.

Microsoft' da bu gidişe çözüm bulabilmek için uğraşmasına rağmen Google' ın elinden koparamadıklarını Yahoo!' yu satın alarak elde etmeyi planlıyor sanırım.

Haberin detayları şu şekilde;

"Dünya bilgisayar devi Microsoft, internetin en büyük markalarından Yahoo'nun peşinde.

Microsoft, Yahoo'yu almak için tam 44.6 milyar dolar önerdi. Hisse başı 31 dolara denk gelen teklif, Yahoo'nun piyasa değerinin yüzde 62 üzerinde.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, yaptığı açıklamada, "Yahoo'ya büyük saygımız var ve online hizmetler sektöründe beraberce tüketiciler, yayıncılar, reklamcılar için heyecan verici projeler üretebiliriz" ifadesini kullandı.

Yahoo'dan henüz teklifle ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak teklifi kabul etmesi durumunda sektördeki en büyük satın alma gerçekleşmiş olacak.

İnternet devi Yahoo, 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla gelirlerini 1.8 milyar dolara yükseltti. Ancak şirketin net karı 751 milyon dolardan 660 milyon dolara geriledi.

Yahoo, Stanford mezunu Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kuruldu. Yang ve Filo, bir yıl sonra halka arz kararı aldılar ve hisselerdeki yükselişin ardından üç yıl sonra 4'er milyar dolar servete ulaştılar. 2000 yılındaki borsa çöküşünde ise Yahoo'nun hisse değeri yüzde 86 oranında azaldı.

"BÜYÜK BİR KUMAR"

Microsoft'un teklifini Bloomberg'e değerlendiren Pioneer Investments analisti Thomas Radinger, "Microsoft, internet işini geliştirmesi yönünde ağır bir baskı ile karşı karşıya. Ancak bu kadar yüksek bir fiyat büyük bir kumar" diye konuştu.

RBC Capital Markets analisti Jordan Rohan ise bu teklifin Google tehdidinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. "Rohan, "Yahoo çok savunmasız. Yatırımcıların Yahoo yönetimine olan güvenleri de azalıyor" ifadesini kullandı.

Öte yandan Microsoft, geçtiğimiz aylarda da Facebook'un yüzde 1.6 hissesi için 240 milyon dolar ödeyeceğini açıklamıştı. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...