24 Şubat 2013

Şikayetin ne faydası var o zaman?

Uzun zamandır alışveriş yaptığım bir benzin istasyonunda kredi kartı ile yaptığım alışverişlerde aldatıldığımı farkettim. Daha önce de benzer şeyler yaşadığımda okuduğum bazı makalelerde birtakım ayrıntıları öğrenmiştim, bu sefer artık şikayet etmem gerektiğini düşündüm ve Finansbank' ın şikayet hattını aradım.

Bu istasyon yaptığım alışverişlerde nakit çekim yapmak yerine 1 taksitli olarak çekim yapıyordu. Dolayısıyla alışverişten kaynaklanan puan hakkınızı ödemiyor. Çoğumuz buna dikkat etmeyiz çünkü sliplerin alt bölümünde 1 taksitli alışveriş için detay bilgisi olmaz. Geçenlerde yaptığım o alışverişte bankanın +2 taksit kampanyası sayesinde alışverişimi 3 taksitli olarak slipte görünce durumu farkettim.


Görevliyi uyardım ve nakit çekim istediğimi, taksit yapmamalarını söyledim. Bana taksit yapmadıklarını, POS cihazının otomatik işlem yaptığını söyledi ve işlemi iptal etmedi.

Bankanın destek hattını aradım, belki 15-20 menüyü gezdikten sonra hasbelkader bir görevliye ulaşıp derdimi  anlattım ve bana şunları söyledi;

"İşletmeler, alışverişten doğan puan hakkınız kendilerinden kesildiğinden, ödememek için nakit alışverişlerinizi 1 taksit gibi gösteriyorlar. Pos cihazları kesinlikle nakit çekimleri 1 taksit olarak göstermez."

Ardından şikayet hattının telefonunu verdi, aradım, kayıt bıraktım. Birkaç gün sonra beni aradılar, şikayetimin incelendiğini, haklı olduğumu ancak bunun bir yaptırımı olmadığını söylediler.

- Nasıl yani? Firma göz göre göre benim hakkımı yemiş, nasıl yaptırım olmaz?
- O anda itiraz etmeniz gerekiyordu beyefendi...
- Ettim ama satışı iptal edip nakit çekim yapmadılar, iptal edemeyiz dediler ?
- Öyle şey olmaz efendim, iptal edebilirler
- Ama etmediler? Bu da suç değil mi?
- ...
- Tamam şimdi ne yapmalıyım ? Uzun zamandır buradan alışveriş ediyorum ve bir sürü puanımı ödemediler demek ki... nasıl arayayım hakkımı?
- Bu konuda bir yaptırım yok efendim.
- E şikayet hattı neden var o zaman?
- ...
- Egomuzu tatmin ettik şimdi öyle mi? Şikayet ettik rahatladık... Ama sizin yapabileceğiniz birşey yok... doğru mu?
- Öyle düşünmeyin beyefendi, bla bla...
- Tamam hanımefendi, teşekkürler, bankanızı daha iyi tanımış oldum, sağolun...

Sonuç? sonuç monuç yok, adamlar hala milletin hakkını yiyip duruyorlar. Elbette bunun devamı gelebilir, tüketici hakları kanunu diye birşey var. Var da ben o işleri takip edebilmek için vakit harcamalıyım. İşyerinden kaç kere izin alabilirim sizce? İş tanımımın kritik olmasından, yoğunluktan ve bölgede tek adam olmamdan dolayı yıllık izinlerimi bile kullanamazken nasıl kovalarım bu işleri?

Bankaların şikayet hatları var olmasına var da, bir yaptırımı olmadıktan sonra neye yarar? Sonuç alamayacaksam, şikayetin ne faydası var o zaman?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...