25 Nisan 2011

Çanakkale Siperleri

Hürriyet' in bir video-haberinde seyrettiğim görüntüler gerçekten içimi acıttı. Böyle büyük bir mücadele ve zaferin izlerini ibret-i alem için korumamız gerekirken, ilgisizlik ve bakımsızlık sonucu acınacak hale gelmeleri... Ayıp ki ne ayıp... İş, para harcamaya geldi mi havaya savuracak sürüyle yer buluyoruz ama tarihimizi korumak bu kadar mı zor geliyor?

İlgililerin acilen ve bir zahmet görevinin başına geçmesi gerekiyor...

Hürriyet Video'larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!


Haber altında geçen metin de şu şekilde...

Çanakkale Savaşları'nda, Mustafa Kemal'in "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum "direktifiyle Mehmetçik'in süngü hücumuna çıktığı siperlerin içler acısı hali yürekleri sızlatıyor.Çanakkale Kara Savaşları'nın 96'ncı yıldönümü heyecanının yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, 57. Alay Şehitliği ile Conkbayırı arasındaki bölgede bulunan Türk siperleri bakımsızlık nedeniyle utanç abidesine dönüştü. Düztepe mevkiinde bulunan siperlerin içindeki tahtalar zamanla çürüyüp yok oldu. Yağışların etkisiyle toprak siperlerin içine kaymaya başladı. Temizlenmeyen bitki örtüsü de siperleri kaplamaya başladı. Son olarak yağan yağmurlar, bakımsızlık nedeniyle siperleri adeta göle çevirdi. Bir su gideri açılmadığı için yarısına kadar suyla dolan siperlerin içindeki sağlam kalan tahtalar çürümeye başladı. Ziyaretçiler, Türk askerinin 96 yıl önce gösterdiği cesaretin tanığı siperlerin kaderine terkedilmesi nedeniyle tepki gösterdi.(Burak GEZEN-Ersan KÜÇÜKKURU /DHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...