9 Eylül 2009

Bürokraside Temizlik

Gazeteler yansıyan bir haber, hükümetin marifeti ve kontrolüymüş gibi gösterilse de, "tespit ettik ve gereğini yaptık" havası yaratılmaya çalışılsa da, aslında devlet kurumlarının çeşitli kademelerinde kadrolaşmanın, akraba, eş dost kayırmanın ne boyutlarda olduğunun güzel bir örneği.

"Gece gelseler, pijamayla çıkar satarım" diyen maliye eski maliye bakanı ve onun amiri, "ben bu ülkeyi pazarlamakla mükellefim" diyen bir başbakan söz konusu olunca kadrolaşmayı çok görmemek lazım. Kaldı ki
on yıllardır sürdürülen, planlanan, yavaş yavaş uygulanan bir de ideolojik plan var işin içinde. Ülkenin önemli noktalarına kendi adamlarını yerleştirmezsen, bu kadar planı nasıl uygulamaya koyacaksın ? Ya da en azından kendi adamlarına çıkar sağlamazsan bu kadar desteği nasıl koruyacaksın ?

Bizim devletimizde bu düzen hiç değişmeyecek mi? Yumurtaya bile kanun çıkaran hükümet, bu sorunları çözmek için vakit bulamıyor elbette... O kadar yoğunlar ki, seçimlerde söz verdikleri milletvekili dokunulmazlığı konusuna henüz bakamadılar bile !... Buyrun size kadrolaşmanın detayı; 

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan, son kabine değişikliğinin ardından bakanlık koltuğunu kaybedince, bürokraside de “Unakıtan temizliği” başladı. Unakıtan’ın bakanlığı sırasında terfi eden ya da bürokrasinin önemli noktalarında görev alan akrabaları da teker teker görevlerinden alınıyor. Unakıtan’ın kayınbiraderinden sonra dünürü de aynı akıbete uğradı. Unakıtan’ın küçük kızı Fatma Unakıtan’ı gelin aldıktan hemen sonra Mersin Gümrük Müdürlüğü görevinden bir anda Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Kontrol Genel Müdür Yardımcılığı’na terfi ettirilen Doğan Kanmaz, bu görevinden alınarak kurumda memur yapıldı. Bir süre önce de Unakıtan’ın kayınbiraderi, Ahsen Hanım’ın erkek kardeşi Cihanser Erel de, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’ndan alınarak müşavir kadrosuna atanmıştı.

Erdoğan ve Gül imzasıyla

Sürpriz şekilde terfi eden Doğan Kanmaz, yine sürpriz şekilde görevden alındı. Kanmaz’ın “başka bir göreve atanmak üzere” görevden alınmasına ilişkin 2009/10997 sayılı kararnamede Bakan Hayati Yazıcı, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzaları yeraldı. Gümrükler Kontrol Genel Müdür Yardımcılığı’ndan alınan Kanmaz, bir süre sonra Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü kadrosunda “uzman memur” olarak görevlendirildi.

Kemal Unakıtan’ın ise kabine değişikliğinin ardından halen çalışmalarını aile şirketi AB Gıda A.Ş. de sürdürdüğü öğrenildi.

Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her fikir önemlidir...